Sport

Primăria Iași va găzdui Summitul Mobilității Urbane în 2026

Adrian Voinea 19.06.2026

Cine poartă vina pentru blocajele din transportul public?

/EnglishIasi municipalitate - gazda Summitului de mobilitate urbană 2026 evenimentAuthor: Cătălin LupășteanuPublished:18-06-2026 23:4518-06-2026 23:45 Adaug ca sursă preferată pe GoogleFollow us in DiscoverNote de jos: UAICDistribuie articleReprezentanții administrației locale, operatorii de transport, instituțiile financiare și experții au participat, joi, la „Iasi Urban Mobility Summit 2026”, un eveniment dedicat mobilității urbană și urbană, transportului public modern, infrastructurii digitale și finanțării investițiilor în mobilitate. În cadrul „Iasi Urban Mobility Summit 2026”, reprezentanții administrației publice, operatorii de transport, instituțiile financiare, experții în mobilitate urbană, furnizorii de tehnologie metropolitană și partenerii instituționali au discutat despre dezvoltarea mobilității și interesele zonei publice.

Acest eveniment a inclus utilizarea și utilizarea tehnologiilor digitale, precum și a platformelor de transport public, în special a transportului public și a platformelor de transport public, precum și a utilizării tehnologiilor digitale, precum și a rețelor de transport public, precum și a rețelelor de transport public, precum și a transportului public, în special a transportului public, precum și a rețelor publice, precum și a transportului publicului public, precum și a rețelor.

În același timp, summitul a subliniat perspectivele instituționale și tehnice susținute de reprezentanții Primăriei Iasi, CTP Iasi, Asociației Transporturilor Metropolitane Iasi (AMTI), Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), TUSMC, Federația de Orașe Inteligente și Asociația Sanatății Publice, precum și autoritățile române, în calitate de primar și experți în transportul public, spunând că din 2016, primim o atenție foarte mare din partea parcurilor de automobile publice, dar acum vedem și un impact foarte serios asupra poluării aerului, dar primim și o atenție foarte mare din partea industriei transporturilor publice, precum și din partea industriei transporturilor publice.

Ce aduce Summitul de Mobilitate Urbană la Iași?

Acest lucru nu se datorează autorităților locale, ci autorităților naționale care nu știau cum să spună „stop”. Electrificarea parcului de mașini reprezintă o dorință pe care Comisia Europeană a transmis-o înainte de 2015 și a descris foarte clar căile către statele membre în ceea ce privește modernizarea parcului de mașini.

Am lucrat pentru acest lucru cu mijloacele noastre.

Cine este de vină pentru succesul Iașului!

Statul a trebuit să lucreze cu mijloacele sale în ceea ce privește importurile de mașini poluante, găsind soluții pentru modernizarea parcului de mașini, creând scheme de finanțare mult mai viabile decât programul de „șeuri”, astfel încât parcul de mașini să devină și mai modern și mai electrificat.

Facem un trafic care este în creștere, deoarece parcul de mașini este încă dominat de mașini vechi, a declarat Euro4.

Ceremonia a avut loc în onoarea unor minute, iar câștigătorii în ultimii șase ani ai evenimentului anual IES au fost, de asemenea, prezențați la Muzeul Urban al Nürburburburburgh și la Muzeul de Transport, după eliminarea noului de la Nürburgrovic.

Citește versiunea completă pe Flux 24 Media